Katedra střihové skladby - KSS / Department of Editing
Permanentní URI pro tuto komunitu
Procházet
Procházet Katedra střihové skladby - KSS / Department of Editing podle Klíčová slova "analýzy filmových děl"
Nyní se zobrazuje 1 - 20 z 101
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- A Ballad of Proximity: A Neoformalist Analysis of Chungking ExpressPopcevska, Ivona(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-05This theoretical work explores Wong Kar-wai’s film “Chungking Express” (1994) through a neoformalist analysis. The first part covers the theoretical basis, and the specificities of the film, which argue for its selection as a case study. In the main chapter, the basic analytical tools examined in Kristin Thompson´s book “Breaking The Glass Armor”, are employed into a neoformalist analysis. The goal of the analysis is to confirm the hypothesis that the main dominant of the film, which organizes its formal elements, is the principle of ‘proximity without reciprocity’. This principle is explored on the stylistic, narrative and thematic level. The findings are summarized into a conclusion in the final chapter.
- A Survey of the Editing Methods in Youssef Chahine's Alexandria Trilogy within the Deleuzian Framework of Minor CinemaFarag, Marguerite(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-21In 1985 Gilles Deleuze published his second book on Cinema entitled The Image - Time, where he used Youssef Chahine’s Alexandria ... Why? (1979) the semi-autobiographical film as an example of ‘minor cinema’, and almost a decade later Youssef Chahine finished the semi-autobiographical trilogy with his film Alexandria: Again and Forever (1990). The thesis acts as a survey of the editing methods used by Rashida AbdelSalm in Chahine’s Alexandria trilogy; Alexandria...Why?, An Egyptian Story (1982), and Alexandria: Again and Forever. The framework of the thesis follows Gilles Deleuze’s three conditions for minor cinema; compositional mode of missing people, deterritorialization of language and collective utterances as its structure. Through the survey and through the analysis of micro and macro structures of the films, the thesis traces how progressively Chahine and AbdelSalam stray away from the Deleuzian concept of minor cinema to formulate an authentic Egyptian filmic language.
- Alternative Modes of Feminine Doubling in Film: Semiotics, Montage, and ExpansionJimenez, Olivia(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-06Doubling has been a topic of cinema and cinematic criticism for decades, with particular attention being paid by filmmakers on the feminine double. In what ways have Freudian conceptions of the feminine affected these depictions of the feminine double and of doubling at large? Through a literature review of film semiotic criticism, feminist theory, and films, this paper will craft newfound definitions for the feminine double in film. It will also define techniques, particularly montage techniques, that serve to prop up their respective depictions of the feminine double. Montage is significant as there is doubling inherent within the cut, serving as the greatest similarity to the double conceptually. Filmmakers like Brian De Palma, Roman Polanski, and Andrzej Żuławski, will be juxtaposed with filmmakers like Maya Deren, Chantal Akerman, and Céline Sciamma, among many others. The former represents filmmakers who champion the dominant feminine double, whereas the latter will represent the alternative. Ultimately, the dominant foregrounds a Freudian lack in their characters, whereas the alternative foregrounds expansion through various means. Further, the dominant will produce a double which exists as a split stand-in for their counterpart, whereas the alternative will produce a double that is analogically bound with the protagonist. This paper has also defined categories under which to consider the alternative feminine double films.
- An Analysis of the Editing of the film SamsaraSaraçi, Enis(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-05This thesis examines the editing of the feature film Samsara (2011) by Ron Fricke. Samsara is not a documentary with a traditional narrative; however, the film conveys a very emotional story on a gut level where the narrator is hidden. The methodology used relies on a neoformalist approach and Karen Pearlman's insights on rhythm in film editing. Based on this, an in-depth analysis of each segment of Fricke's film is conducted, concerning not only its semantic and thematic function but also the film's rhythm in evoking the viewer's emotions.
- Analýza filmu Meshes of the Afternoon podle teorie archetypů Carla Gustava Junga a jeho analytické psychologieKašparová, Veronika(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-14Tato bakalářská práce si klade za úkol analyzovat symboliku filmového díla Meshes of the afternoon podle teorie archetypů Carla Gustava Junga a jeho analytické psychologie. Analýza se opírá o autorské spisy Carla Gustava Junga a jungiánskou literaturu. Výsledkem práce je koncept, který apeluje na důležitost našeho nevědomí, které může fatálně ovlivňovat naše reálné životy. Zároveň analýza potvrzuje přínosnost analýzy podle teorií Carla Gustava Junga, která umožňuje objevovat skryté obsahy příběhů, které mohou vést k většímu porozumění sebe samého i okolního světa.
- Archaeology of Editing Rhythm:Tseng, Michelle Tzu-Man(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-06The thesis explores the concept of slow cinema through the works of the Malaysian-Taiwanese auteur Tsai Mingliang, examining his techniques and effects to craft nuanced depictions of boredom and distinctive pacing in two-dimensional (2D) cinema and Virtual Reality (VR) platforms. Drawing upon film theories informed by Bergsonian temporal epistemology, the research investigates Tsai Mingliang's minimalist film language in hyperbolic realism, understood as a response to the modern view of linear time propagated by Colonialism. Within the framework of media archaeology, the study analyses Tsai's distinctive use of stasis' in editing. By contrasting the feature film Days with his VR experiment The Deserted: VR, the thesis highlights its contribution to the discourse on film languages and the evolving interplay between cinema and VR film.
- Časová smyčka ve filmech Na Hromnice o den více, Lola běží o život a Uvězněni v časeOrtiz Cordero, Edgar Josue(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-13Časová smyčka je narativní nástroj, který příběhovou linii staví na základě opakování událostí. Postavy jsou v ní často uvězněny a odsouzeny zažívat události znovu a znovu, dokud nenaleznou východisko či řešení. Jedná se o široce užívanou narativní metodu, která odkazuje na Nietzscheho „věčný návrat“, řecký mýtus o Sisyfovi, Kolo Dharmy v buddhismu a čínskou legendu o Wu Gangovi. Časová smyčka je druh syžetu, ve kterém se události opakují vícekrát, aby si buď postavy nebo i diváci, uvědomili různé dopady a důsledky činů postav. To často vede až ke konečnému rozřešení, kdy se smyčka buď přeruší, či pokračuje do nekonečna. Tato práce předpokládá, že současné filmy, které používají časovou smyčku jako hlavní nástroj děje, použivaji řadu filmově jazykových prvků pro lepší orientaci diváků. Za účelem průzkumu této teze bylo na základě kritického a komerčního úspěchu vybráno a analyzováno 5 současných filmů, které používají tuto metodu, a stanovily se u nich klíčové prvky jejich narativu časové smyčky. Tyto filmy se použily ke stanovení společných vizuálních, zvukových a střihových principů, které slouží k vytváření narativu časové smyčky a zároveň k tomu, aby čtenáři lépe pochopili jak vytvořit časovou smyčku .
- Čelisti: Mechanismy k vytvoření a uvolnění emocí strachu a úzkosti.Sánchez, Jorge(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2013)Datum obhajoby: 2013-09-18Tato práce analyzuje vytváření a uvolňování emocí v napínavých a vzrušujících scénách za použití filmu Čelisti (Steven Spielberg, 1975) jako archetypálního vzoru k ilustrování mého tvrzení. Také se snaží o definování konceptů jako jsou emoce a strach a poskytuje náhled do psycho-psychologických mechanismů spojovaných se zpracováním emocí strachu. Autor navrhuje všeobecnou klasifikaci scén strachu, vysvětluje jejich charakteristiky, vyjmenovává různé audiovizuální signály spojované s každým druhem scény a také ostatní techniky použité k udržování napětí ve vybraném filmu.
- Cinema of transgressionČejková, Karolína(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-13Tato bakalářská práce se zabývá americkým volným hnutím z 80. let s názvem Cinema Of Transgression. Zkoumá filmová díla stěžejních tvůrců Nicka Zedda, Richarda Kerna a Davida Wojnarowicze. Práce se snaží analyzováním jednotlivých děl nalézt společné výrazové prostředky, které jednotliví filmaři používali ke konfrontaci diváka. Díky nastínění samotného pojmu transgrese v interpretaci Georgese Bataille, nabízí čtenáři možnost nahlížet na hnutí v nové perspektivě. Zároveň díky jejímu zkoumání se snaží pochopit motivace, vznik, proces tvorby a důvod zániku těchto děl.
- Divácké očekávání ve vztahu k autenticitě dílaJelínek, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-09-13Tato práce si klade za cíl prozkoumat svět mystifikačních filmových projevů, které se simulováním formálních i stylistických výrazových prostředků doku-mentárního filmu snaží odstranit divácký kritický pohled a být tak následně v očích těchto diváků vnímány jako filmy skutečně dokumentární. Skrze analýzu těchto klamavých filmů odhalíme postupy, kterých tvůrci užívají pro méně či více úspěšnou mystifikaci a přiblí-žíme si motivace, jenž stáli na pozadí jejich vzniku. Od tzv. „mockumentů“, skrze filmovou propagandu, až po dnes velmi se rozmáhající filmy s konspirační tematikou se pokusíme objasnit, zda operují všechny zmíněné proudy se stejnými postupy, když jde každému z nich v podstatě o jedno a to samé – co nejdůsledněji přesvědčit diváka o svých pravdách a skrze podobu dokumentárního filmu ho tak přinutit obsahu daných filmů uvěřit.
- Dopad proměn stádií "rodinných záznamů" na využití formy rodinného filmu a home-videa v narativním filmuČejková, Karolína(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-07Magisterská práce je kombinací obecně přehledového výzkumu jednotlivých stádií rodinných záznamů a k nim vybraných analýz narativních filmů pracujících s jejich formou. Jednotlivá stádia rodinných záznamů práce koncipuje podle dělení Rogera Odina, který je dělí na rodinný film, home video a digitální záznamy. V rámci jednotlivých stádií je přehledově zkoumán historický vývoj, uživatel, proces natáčení, vyjadřovací prostředky a percepce a archivace daného stádia rodinného záznamu. Ke stádiu rodinného filmu a home videa následuje analýza vybraných narativních filmů pracujících s jejich formou. Stylové analýzy vychází z předchozího výzkumu jednotlivých stádií rodinných záznamů a odráží jakými způsoby se proměny na využití jejich formy v narativním filmu podílí. Analyzované filmy jsou vybrány v žánru drama, které reflektuje především mezilidské vztahy týkající se rodinného okruhu. Následně práce reflektuje současný přechod rodinných záznamů k digitálním nahrávkám a zkoumá jejich odlišný a nový charakter, který je vyvádí z rodinného okruhu a proměňuje všechny jich složky. Klíčová slova Rodinné záznamy, rodinný film, home video, digitální osobní záznamy, Roger Odin, paměť, rodinný prostor
- Duální koncepce postavyŠámal, Matěj(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-10-05Diplomová práce duální koncepce postavy se zabývá existencí filmů, ve kterých protagonista není divákovou hlavní postavou. Práce zkoumá, na základě jakých principů ke zmíněnému efektu dochází. Jaký vztah k sobě tyto postavy mají a jak se v průběhu vyprávění ovlivňují. Na základě rozborů konkrétních filmových příkladů je vytyčeno několik pravidel, jejichž naplnění přispívá k tomuto efektu. Práce si klade za cíl vysvětlit rozdíl mezi funkcí protagonisty a funkcí hlavní postavy diváka. Zároveň klasifikuje typy příběhů, u kterých k efektu duální koncepce postavy dochází nejčastěji.
- Dům v exiluKolmačka, Benjamín(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-09-10Práce je analýzou filmu Jonase Mekase Lost Lost Lost, předmětem zkoumání je korelace mezi stylem a formou reprezentace prostoru a autorovým vztahem k němu. Téma je nahlíženo perspektivou literárně teoretické studie Poetika prostoru francouzského filosofa Gastona Bachelarda.
- Dvakrát měř a jednou řežKrutská Vrbová, Kateřina(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-10-09,, Dvakrát měř a jednou řež." Montáž narativního super8 formátu v 80.tých letech u Ing. Kunce. Předkládaná diplomová práce se zabývá amatérskými autorskými filmy Ing.Vladimíra Kunce na formátu super 8mm s důrazem na montážní skladbu jako odrazu doby svého vzniku v letech 80tých. Fenomén nanaseného magnetického zvuku Dr.Rentzem na Kuncovy obrazové montáže, budu srovnávat se zvukovou skladbou autorských filmů Čaroděje OZ, který zvolil dobrodružnou cestu magnetofonových pásků ke svým filmům na formátu super 8mm ve stejném desetiletí.Aspekt autorské zvukové montáže je nahlížem skrze soudobé technologické a distribuční možnosti.Text rovněž prezentuje analýzu výrazových prostředků super 8mm filmů a způsob jejich používání v rámci jednotlivých autorských přístupů ? modelových autorských subjektů. Předkládaná práce zkoumá narativní filmy, které v průběhu natáčení a střihu hledají nejen svoji výpovědní hodnotu, ale také způsob vyprávění. Filmy, které hledají nejen svoje sdělení, ale i svoji formu v dobovém kontextu.
- Editing analysis of the film God Exists, Her Name is PetrunyaFranulovic, Paola Lada(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-05The pool of authentic representations of women in films is growing and breaking the artistic canon’s depiction of women as either wives, mothers, maids, or mistresses. This text provides a comparative analysis between the 2019 North Macedonian film God Exists, Her Name is Petrunya and the tenth and final draft of its script. Its aim is to uncover, through Karen Pearlman’s cognitive approach to editing, the tools and devices used by Marie-Hélène Dozo to reshape the film’s rhythm. God Exists, Her Name is Petrunya exposes gender patriarchies within the Orthodox Catholic church, the state (police) and, the labour market in the context of North Macedonia and the Balkans. However, it does not manage to subvert or push the envelope of gender hierarchies because its narrative propagates a ‘salvation through romance’ resolution. Moreover, it builds its protagonist on the archetype of a virgin heroine, such as Joan of Arc, whose heroism is directly linked to their innocence.
- El Velador; The Distance Montage of a Drug WarPosada Ruiz, Laura Natalia(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-21This text is an analysis of the Mexican documentary El velador under the scope of Peleshyan’s theory of “distance montage”. The thesis reflects on the way the film creates the meaning of violence without showing violence itself, and how the function of montage constructs not only a concept but also an emotional meaning through the repetition of motifs, the distance between them and symbolic associations to have resonance with the viewer about how the war against drug traffic affects everyone one way or another.
- Emocionální montáž a její principySýs, Alan(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-09-12Bakalářská práce se zabývá filmem dánského režiséra Larse von Triera "Prolomit vlny" dokončeného roku 1996. Koncentruje se na jeho velice nevšední a pokrokovou práci s filmovými výrazovými prostředky, především pak se střihovou skladbou. Práce definuje a podrobně vysvětluje tři hlavní principy tzv. "EMOCIONÁLNÍ MONTÁŽE": 1. PREFERUJ EMOCI, NE INFORMACI 2. NARUŠUJ KONTINUITU 3. DBEJ NA SVOJI INTUICI Tvůrci této teorie, která se vyznačuje především schopností kondenzovat emoci, jsou Lars von Trier a střihač filmu Anders Refn. Jejich přínos je dodnes aktuální a přispěl ke vzniku hnutí Dogme95. Pojem Emocionální montáž zavádí autor práce (tedy já), který celý film podrobuje osobní analýze.
- Erotika jako dramaturgický prvek ve filmu P.T. Andersona Hříšné nociDolomanov, Savva(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-09-14Americký režisér Paul Thomas Anderson v roce 1997 natočil svůj druhý celovečerní film Hříšné noci. Film pojednává o kalifornském pornoprůmyslu 70. let. Nehledě na laciné téma filmu, Paul Anderson dokázal vytvořit mnohovrstevnaté dílo, ve kterém erotika není přítomna pouze jako atraktivní prvek, ale také jako prvek dramaturgický, který posouvá děj. Ve své bakalářské práci se budu zabývat analýzou tohoto díla, a to z pohledu dramaturgie.
- Estetika deníkovosti a improvizace ve filmech Jonase MekaseKolmačka, Benjamín(Akademie múzických umění v Praze.Filmová a televizní fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-09-10Práce zkoumá aspekty deníkovosti a improvizace ve čtyřech vybraných filmech Jonase Mekase (Lost Lost Lost, Walden, Reminiscences of a Journey to Lithuania a Out-Takes from the Life of a Happy Man). Cílem práce je popsat úlohu zmíněných aspektů z hlediska estetiky, tedy jak deníkovost a improvizace vstupují vstupují do vztahu mezi autorem, dílem a divákem. Předmětem práce je rovněž popis způsobu, kterým tyto aspekty přispívají k vnímání díla jako autentického.