Logo úložiště
Archiv závěrečných prací AMU
  • English
  • Čeština
  • Přihlásit se
  • Prohlížet katalog podle
  • English
  • Čeština
  • Přihlásit se
  1. Domů
  2. Procházet podle oponenta

Procházet podle oponent "TRPIŠOVSKÝ, Lukáš"

Nyní se zobrazuje 1 - 10 z 10
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
  • Herec nebo tanečník
    Šurková, Julie
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2016)
    Datum obhajoby: 2016-09-19
    Tato bakalářská práce je teoretickým shrnutím studia současného a moderního tance na taneční konzervatoři Duncan Centre a následného studia na katedře alternativního a loutkového divadla Akademie múzických umění v Praze. Zabývá se srovnáváním tak blízkých a zároveň vzdálených profesí jakými jsou herectví a tanec. Jejím cílem je pojmenovat v čem se obory shodují a kde se naopak rozcházejí. Zda je pro tanečníka těžké stát se hercem, zda je pro herce těžké stát se tanečníkem. A za jakých okolností je možné naplnit profesi tanečníka i herce na plný úvazek. V první části se práce opírá o mou vlastní zkušenost a můj osobní pohled na herce a tanečníka. Snaží se vyvrátit nevhodné pojmenování-performer, které běžně používáme pro všechny, jež naplňují více než jednu uměleckou činnost. V druhé části se práce zabývá fyzickým tréninkem obou profesí a snaží se pojmenovat, co musí tanečník přidat ke svému vzdělání, chceli se stát hercem. V poslední části se pak zaměřuje na zkušební proces, hledá chvíle ve kterých se obory stoprocentně protínají a schází se tak v jednom bodu.
  • Hledání tělesné přítomnosti při procesu tvorby
    Hanušová, Eliška
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)
    Datum obhajoby: 2017-06-27
    Tato práce se zabývá tělesnou přítomností herce na jevišti při zkoušecím procesu a následném představení samotném. Dělí se na dvě části, přičemž v první se zabývá přítomností fyzickou. V této části se píše především o rozvoji fyzických dovedností a zlepšování tělesné kondice. V druhé části se zabývá přítomností mentální, koncentrací, odpočinkem atd. Skrze příklady konkrétních cvičení, se v práci nastiňuje jakýsi postup pro nalezení tělesné koncentrace a napětí v těle. Příklady konkrétních situací a cvičebních postupů se vztahují k průběhu tvůrčího procesu představení /Barunka is leaving/, které mělo premiéru 13. 4. 2017 ve studentském divadle Disk.
  • Hra
    Kubišta, Adam
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2012)
    Datum obhajoby: 2012-02-28
    V této práci si kladu zásadní otázku: "Jak došlo k tomu, že jsem se dostal od dětských her až k hraní divadla?" Sleduji vývoj v hraní her a hraní si vůbec od dětství přes léta dospívání až do dospělosti. Porovnávám dva paralelní vývoje. Cestu her sportovních a cestu mimetických her. Vyvstává tak mnoho dalších otázek. Na ně hledám odpovědi v momentech, okamžicích, jež mi utkvěly v paměti pro svá někdy jasná a někdy zahalená sdělení. Zároveň se na hraní her dívám z pohledu již známých teorií. Kromě toho se snažím vidět i něco mimo ně. Pojmenovávám zde podobnosti i rozdíly mezi hraním divadla a sportovními zápasy. Většina textu se vztahuje k osobní zkušenosti. Oporu hledám v již publikovaných pracích na příbuzná témata. Na závěr shrnuji poznání, jež mi sepsání práce přineslo. Na jeho základě se snažím zjistit, jak si hrát.
  • Nahota v tanci
    Kršiak, Pavol
    (Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)
    Datum obhajoby: 2014-09-04
    Autor se ve své práci zamýšlí nad tématem nahoty v tanci. Práce je rozdělena do šesti kapitol. V prní kapitole se autor zabývá pojmem nahota obecně. Ve druhé kapitole přechází k tématu nahoty ve stručném přehledu dějin. Tato kapitola je rozdělena do sedmi podkapitol, podle daného období nebo oblasti. Třetí kapitola se zabýbá nahotou v tanečním umění. Pak následuje shrnutí hlavního tématu, kde se autor pokouší definovat polohy nahoty v tanci, přičemž používá příklady z taneční historie. Obsahem práce jsou také rozhovory s tanečnými umělci z Čech a Slovenska. Záměrem práce autora je příblížit fenomén nahoty v tanci jako kontroverzního tématu.
  • Pohyby pochyb
    Bednář, Michal
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)
    Datum obhajoby: 2015-06-24
    Tato diplomová práce s názvem Pohyby pochyb nemá ambici vědeckou. Je jen pouhou reflexí a souhrnem osobních myšlenek a témat autora, které mají určitou a snad i velmi úzkou spojitost s pochybnostmi, které jsou užitečné a nezbytné pro kohokoli kdo se zabývá hereckým uměním. Bez pochyb by totiž nemohlo vzniknout opravdu živé umění. Pochyby plní totiž funkci ujišťující. Pochyby napadají a vykolejují, a tím utvrzují umělce ve správnosti jeho jednání. Tato práce vznikala za neustálého objevování se pochyb, a proto si i často protiřečí.
  • Posouvání osobních hranic.
    Schmidtmajerová, Johana
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2015)
    Datum obhajoby: 2015-01-29
    Tato magisterská diplomová práce se zabývá procesem tvůrčího i osobnostního růstu a zkoumáním jejich prolínání. Prochází postupně od asociací, přes tematické úvahy až k reflexím konkrétních setkání, spoluprací na divadelních představeních a dalších projektech, jichž jsem se herecky účastnila. Skrze nezodpovězené otázky, které si v ní kladu, si neustále připomínám, že herecký proces je věčné hledání, které však nemusí a dle mého by nemělo, být pouze slepým potácením se neznámem. Snažím se tedy v práci artikulovat to, co v sobě a tvůrčím procesu jako herec rozpoznávat mohu a systematicky se tak rozvíjet ve své profesi. Jak prací na sobě samém, tak spoluprací v kolektivu. Zpětnou vazbu považuji za nutný krok k profesionalitě a přínosný krok k posouvání osobních hranic. V závěru práce je pak zařazena reflexe mého studijního pobytu na portugalské škole Instituto Politécnico de Lisboa ? Escola Superior de Teatro e Cinema.
  • PRINCEZNA
    Kršiak, Pavol
    (Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)
    Datum obhajoby: 2011-09-07
  • Skupinová dynamika hereckého kolektivu p ři tvorbě inscenace
    Bouzek, Lukáš
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2012)
    Datum obhajoby: 2012-06-27
    Diplomová práce Lukáše Bouzka, studenta herectví Katedry alternativního a loutkového divadla, ?Skupinová dynamika hereckého kolektivu při tvorbě inscenace? se zabývá skupinovou dynamikou hereckého ročníku, ve kterém výše jmenovaný studoval v letech 2007- 2011 pod vedením doc. Miroslava Krobota.
  • Strach a jeho potenciál v hereckej praxi
    Popovičová, Veronika
    (Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta, 2017)
    Datum obhajoby: 2017-09-21
    Touto prácou som si nastavila zrkadlo a tak sa pozrela priamo do očí svojim strachom, ktoré ma v priebehu môjho štúdia herectva sužovali. Nejde úplne o teoretickú prácu, aj keď vychádzam z kníh zameriavajúcich sa na herecké techniky, tak tiež z psychologických či osobnostne rozvojových materiálov. Práca vychádza hlavne zo spomienok, ktoré som zažila v priebehu, nie len štúdia na DAMU, ale aj predošlých hereckých skúseností. Vďaka tejto práci som chcela nájsť odpovede na to, prečo strach vôbec pociťujem a ako dokážem s danými strachmi pracovať.
  • Stručne o dramaturgii súčasného tanca v Čechách
    Kršiak, Pavol
    (Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)
    Datum obhajoby: 2011-09-07
    Obsah tejto práce je na téma dramaturgie súčasného tanca v Čechách so zreteľom na netradičný tanec a pôsobenie a možnosti choreografa v súčasných Čechách. Popisuje históriu prístupu k dramaturgii, so zreteľom na kultúrny kontext 20. storočia. Na základe historických i súčasných skutočností sa práca snaží reflektovať vlastný názor autora na chápanie dramaturgie tanca a pozície choreografa v dnešnej kultúre na území Českej republiky. V súvislosti zo stručnosťou textu sa autor zameral na čitateľa, ktorý sa v danom kontexte orientuje.

DSpace software copyright © 2002-2025 LYRASIS

  • Nastavení cookies
  • Zásady zpracování osobních údajů