Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "MESANY, Mario"
Nyní se zobrazuje 1 - 8 z 8
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Flétnový koncert Zdeňka Lukáše: Interpretace s klavíremKulichová, Barbora(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2022)Datum obhajoby: 2022-06-03Tato bakalářská práce je pojata jako příprava na interpretaci flétnového koncertu Zdeňka Lukáše s klavírem. Představuje a zpracovává notový materiál ke koncertu včetně podkladů pro vydání klavírního výtahu a flétnového partu v kritické edici. V práci je nejprve představena osobnost Zdeňka Lukáše a jeho flétnový koncert. Směrem k flétnistům práce shrnuje doporučení k interpretaci, která vycházejí z analýzy koncertu a z konzultací s předními českými profesory flétny. Směrem ke klavíristům práce uvádí pokyny pro interpretaci v případě, že vycházejí ze zde uveřejněného notového materiálu. Práce tak slouží nejen jako příručka pro flétnisty, ale také napomáhá osvětě tohoto nepříliš známého koncertu.
- História a súčasnosť práce s vibrátom v hre na flauteJasenčáková, Klára(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-14Táto bakalárska práca sa zaoberá vibrátom ako takým. Nahliada na problematiku vibráta a objasňuje rôzne prístupy k tejto mimoriadne podstatnej časti hry na flaute. Skúma vibráto v obdobiach od baroka až po súdobú hudbu. Tiež sa tu objavuje vibráto z pedagogického hľadiska, metódy výučby a rôzne druhy vibráta, ktoré používame v dnešnej dobe. Najobsiahlejšia, štvrtá kapitola sa venuje orchestrálnemu vibrátu. Objavuje sa tam aj porovnanie rôznych orchestrálnych konkurzných sól v podaní slávnych, aj menej slávnych flautistov. V poslednej kapitole sa nachádzajú poznatky o súdobej hudbe, ukážky značenia vibráta v moderných skladbách a tiež znalosti o technikách vibráta požadovaných dnešnou generáciou skladateľov.
- Historický vývoj příčné flétny a její současní výrobciMaršálková, Klára(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-06-01Tématem této bakalářské práce je Historický vývoj příčné flétny a její současní výrobci. Práce je strukturovaná do dvou kapitol. První kapitola představuje historický vývoj flétny od pravěku po 20. století. Druhá kapitola obsahuje seznam všech současných světových výrobců příčných fléten.
- Historie SOČRu a jeho flétnová sekceHejhalová, Eliška(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-14Tématem této bakalářské práce je Historie SOČRu a jeho flétnová sekce. Práce se dělí do dvou kapitol. První kapitola představuje historii orchestru od vzniku po současnost. Cílem druhé kapitoly je sestavit kompletní seznam všech bývalých i současných členů flétnové sekce a zpracovat jejich životopisy.
- Interpretace Partity Johanna Sebastiana Bacha pro flétnu sólo a-moll BWV 1013 současnými interpretyAliakhnovich, Yanina(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2018)Datum obhajoby: 2018-06-04Cílem této práce je hudební rozbor a navazující interpretační analýza Partity BWV1013 a moll pro sólovou flétnu od Johanna Sebastiana Bacha. Pro tento účel jsem vybrala nahrávky významných evropských flétnistů. Čtenář se seznámí s interpretační analýzou a s porovnáním výkonu na barokní a moderní příčnou flétnu. Výsledkem by mělo být hlubší porozumění tomuto dílu po stránce hudební i stylové.
- Prevencia pred hudobnými zraneniami pri hre na priečnej flauteBabulová, Veronika(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2023)Datum obhajoby: 2023-09-07Predkladaná bakalárska práca má za cieľ priblížiť dôležitosť a prevedenie prevencie pre hudobníkov hrajúcich na flaute, aby si nespôsobili zranenie, ktoré neskôr bude limitovať ich hudobný výkon alebo kariéru. Práca nie je zameraná na vyriešenie už vzniknutých prob-lémov, úrazov alebo prenikavej bolesti. Približuje dôvody hudobných zranení a spôsob ich predchádzaniu. Prevencia sa zameriava na fyzické aj psychické zdravie, na uvoľnenie a posilnenie tela aj mysle. V závere prináša odporúčanú literatúru o prevencii aj zoznam hu-dobných inštitúcií zaoberajúcich sa zdravím hudobníkov.
- Příčná flétna – umění a řemeslo hudebního opravářstvíSuková, Sára(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2024)Datum obhajoby: 2024-03-06Tato bakalářská práce se zaměřuje na umění a řemeslo oprav příčné flétny, což je téma, které přestože je klíčové pro udržení funkčnosti a zvukové kvality tohoto nástroje, často uniká hlubšímu zkoumání v akademických kruzích. Práce kombinuje teoretický přehled s praktickými aplikacemi, čímž poskytuje komplexní pohled na výrobu, diagnostiku, údržbu a opravy příčných fléten. Cílem je nejen představit techniky a materiály používané v současné opravářské praxi, ale také zvýšit povědomí o historickém a kulturním významu tohoto řemesla. Zvláštní pozornost je věnována výzvám spojeným s nedostatkem specifických zdrojů v českém jazyce a práce si klade za cíl vyplnit tuto mezeru tím, že poskytne ucelené a přístupné informace o všech aspektech oprav a údržby. Na základě osobních zkušeností a akademického výzkumu se snaží autor práce propojit teoretické vědomosti s praktickými dovednostmi potřebnými pro efektivní opravy a údržbu. Výstupem práce je nejen podrobný manuál pro opraváře a hráče, ale i zdroj pro další akademický výzkum v této oblasti. Práce také nabízí základy pro ty, kteří by se chtěli věnovat opravářství profesionálně, a zároveň slouží jako praktický průvodce pro hudebníky, kteří si přejí udržovat své nástroje v optimální kondici.
- Václav Riedlbauch a jeho Flétnový sešitDryáková, Jana(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2021)Datum obhajoby: 2021-06-14Tato diplomová práce se zabývá životem a dílem skladatele Václava Riedlbaucha. V první části se věnuji rodině, studiím, profesní kariéře a politické činnosti, oceněním, které získal během svého života za svoji tvorbu. Dále se zde zabývám obecně jeho skladatelským dílem. V druhé části se soustředím na flétnovou tvorbu, která tvoří velkou část Riedlbauchova díla. Ve třetí části podrobně rozebírám komorní dílo Flétnový sešit. Tato práce je určena pro budoucí interprety Riedlbauchovy flétnové tvorby, která je velmi rozsáhlá. Snažím se v ní poukázat na jeho lásku ke kultuře, na jeho velký pracovní zápal a obdiv k současné hudbě, kterou celý život podporoval.