Bakalářské práce / Bachelor's theses
Permanentní URI pro tuto kolekci
Procházet
Procházet Bakalářské práce / Bachelor's theses podle vedoucí "MALIMÁNEK, Karel"
Nyní se zobrazuje 1 - 15 z 15
Výsledků na stránku
Možnosti řazení
- Anglická tubová školaŠčurek, Ladislav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06Bakalářská práce je zaměřena na anglickou tubovou školu. Obsah práce je rozdělen do čtyř velkých kapitol, jež jsou dále děleny do podkapitol, a doplněny poznámkami pod čarou a obrazovými přílohami na konci práce. První kapitola popisuje historii a vývoj tuby. Zaměřuje se na nástroje, které byly vytlačeny a nahrazeny tubou - serpent, ofikleida a ruský fagot. Druhá kapitola přibližuje významné skladatele anglické tubové školy 20. století Ralpha Vaughana Williamse a Edwarda Gregsona. Třetí kapitola popisuje nevýznamnější tubové koncerty výše uvedených autorů, a to tubový koncert Ralpha Vaughana Williamse, který složil roku 1954, a tubový koncert Edwarda Gregsona, který složil roku 1976. Tyto koncerty se považují za nejhranější a nejznámější na světě. Čtvrtá kapitola podává základní informace o významných interpretech anglické tubové škole John Fletcher, Patrick Harrild, James Gourlay a Philip Bramwell Catelinet.
- Česká filharmonie a její tubistéPatcelt, Miroslav(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-09Tématem této bakalářské práce je Česká filharmonie a její tubisté. Práci rozděluji do tří kapitol a jejich podkapitol. V první kapitole píši o historii orchestru a jejich významných dirigentech. Ve druhé kapitole představuji jednotlivé tubisty, kteří byli v České filharmonii stálými hráči. Druhou kapitolu a její podkapitoly považuji za stěžejní část této bakalářské práce. Třetí kapitola je věnována rozhovoru se současným tubistou České filharmonie Karlem Malimánkem. Jako přílohu přikládám CD s fotografiemi dirigentů a tubistů České filharmonie.
- Česká tubová koncertní literaturaAdamec, Jan(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2017)Datum obhajoby: 2017-09-11V této práci se zabývám skladbami českých autorů, ve kterých vystupuje tuba, nebo tuby jako sólový nástroj. Na následujících několika stranách se můžete dočíst množství informací o skladbách nejrůznějších žánrů, od dechovky přes skladby tzv. vážné hudby až po jazz. Kromě faktických informací týkajících se vzniku jednotlivých kompozic, či okolnostech premiér, zde naleznete také krátké medailony shrnující životopisy dotčených skladatelů. Za obzvláště přínosnou považuji sekci nazvanou SLOVO AUTORA, ve které cituji informace, které mi o skladbách řekli sami jejich tvůrci.
- Čeští skladatelé pro tubu se zaměřením n a Férii Pavla Nováka - Zemka a Concertino Evžena ZámečníkaSalajka, Petr(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2012)Datum obhajoby: 2012-06-05Ve své bakalářské práci jsem se zaměřil na české skladatele pro tubu se zaměřením na Feérii Pavla Nováka Zemka a Concertino Evžena Zámečníka. Mým cílem bylo shromáždit informace z oblasti historie nástroje po dnešní podobu, metodiky hry na tubu, české tubové školy, českých skladatelů pro tubu až po díla, která jsem podrobně rozebíral. Snažil jsem se ve své práci poctivě postupovat a srozumitelně vyjadřovat. Práce je rozdělena do několika kapitol, které v některých případech obsahují i podkapitoly. První kapitola se věnuje historii nástroje až po současnost. Druhá kapitola popisuje metodiku hry na tubu. Třetí kapitola je o české tubové škole. Čtvrtá kapitola se jmenuje "Česká sólová literatura pro tubu". Pátá a šestá kapitola se zabývá skladateli Pavlem Novákem ? Zemkem, Evženem Zámečníkem a rozebírá jejich díla.
- Historický vývoj tubyMüller, Vít(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2016)Datum obhajoby: 2016-06-06Tématem této bakalářské práce je Historie tuby. Cílem této práce je přiblížit čtenářovi kompletní historii a postupný vývoj aţ k dnešním moderním nástrojům. Jednotlivé kapitoly obsahují historické etapy, v jejich podkapitolách je pak chronologicky seřazený vývoj tubových nástrojů, které jsou pak důkladně popsány. Pro ilustraci jsou připojeny jednotlivé obrázky nástrojů pro lepší přehled v evoluci tuby.
- Jiří Genrt: Bakalářský koncertGenrt, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07
- John Williams: Koncert pro tubu a orchestrGenrt, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-06-07Ve své práci se věnuji americkému skladateli Johnu Williamsovi a jeho Koncertu pro tubu a orchestr. První kapitola popisuje Williamsův život od začátků jeho umělecké dráhy až po současnost. V jejích podkapitolách přibližuji jeho rozsáhlou filmovou a koncertní tvorbu, Williamsovi skladatelské úspěchy a významná ocenění. Druhá kapitola obsahuje historii a formální rozbor koncertu pro tubu a orchestr. Dále se zde věnuji interpretační problematice tohoto koncertu a nahrávce významného současného norského tubového virtuose Oysteina Baadsvika.
- Metodika hry na tubu pro začátečníkyZdráhal, Evžen(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2014)Datum obhajoby: 2014-06-09Tématem této bakalářské práce je Metodika hry na tubu pro začátečníky. Práce pojednává o vývoji tuby od historie až k modernímu nástroji. Dále o tubě a metodických postupech, které jsou podloženy mými vlastními vědomostmi, zkušenostmi a názory. Jednotlivé kapitoly přináší stručný popis základních metod hry na tubu. Ke každé kapitole je připojeno praktické cvičení k lepšímu pochopení a zvládnutí tubové problematiky. Pro ilustraci jsou přiloženy obrázky historických nástrojů, popis částí tuby, držení těla hráče při hraní a pozice nátrubku a nátisku.
- Přibík J.: Bakalářský koncertPřibík, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06
- Radek Jíša: Bakalářský koncertJíša, Radek(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-09-07
- Rozbor vybraných sólových skladeb pro tubu a jejich porovnáníChmelař, Jakub(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2019)Datum obhajoby: 2019-06-03Ve své práci se věnuji rozborům vybraných sólových skladeb pro tubu. Díla, které jsem si pro bakalářskou práci vybral, jsou: Capriccio od Krysztofa Pendereckého, Alarum od Edwarda Gregsona, Encouters II od Williama Krafta a Triumph of the demon gods od Johna Stevense. Rozbor této sólové tvorby zahrnuje životopisy skladatelů, popis skladby, formální a harmonický rozbor.
- Ščurek L. : Bakalářský koncertŠčurek, Ladislav(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06
- Současnost Ústřední hudby armády České republiky a její činnost v letech 2005-2010Přibík, Jiří(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2011)Datum obhajoby: 2011-06-06Tato práce pojednává o činnosti Ústřední hudby armády České republiky v letech 2005-2010 a reformách vojenské hudební služby. Uskutečněné reformy vojenské hudební služby a zrušení většiny vojenských hudeb během posledních dvaceti let můžeme považovat za téměř úplný zánik české a slovenské vojenské hudební kultury a tradice dechové hudby, která po několik staletí byla utvářena našimi předními vojenskými dirigenty a skladateli, jenž je dodnes uznávána po celém světě. Vždyť to byli právě oni, kteří šířili do celé Evropy dechovou hudbu a tradici, tak jak ji známe například v Rusku, Bulharsku a ve státech bývalé Jugoslávie. Vojenští dirigenti Julius Fučík, Karel Komzák a syn Karel Komzák, Rudolf Piskáček, Franz Lehár (otec autora světoznámých operet), Bohumil Vejvoda (strýc Jaromíra Vejvody), Václav Voskovec (otec Jiřího Voskovce), Rudolf Nováček (autor pochodu Castaldo), Jindřich Praveček i Adolf Scherbaum světový virtuos na trubku, to jsou jedni z mnoha, kteří tuto tradici pomáhali rozvíjet po stovky let. Je pravdou, že po pádu komunismu a vstupu České republiky do NATO se naše země nenachází v bezprostředním ohrožení válkou a je přirozené, že se počet vojáků a vojsk snižuje. Nechat ale zaniknout podstatnou část naší hudební kultury je téměř neomluvitelné. Ústřední hudbu armády České republiky a posádkovou hudbu Olomouc můžeme označit za poslední ? mohykány ? vojenské dechové hudby a nedělejme si iluze o jisté budoucnosti těchto vojenských hudeb a celé hudební kultury. V dnešní době, kdy jakákoliv kulturní tradice nemá pro náš stát téměř žádnou hodnotu, je i hudba spíše přítěží pro státní pokladnu. Žijeme v době mediálních, datových i hudebních nosičů a nejspíše nás čeká v budoucnu i to, že z úsporných důvodů bude zahraniční delegaci vítat reprodukovaná hudba nebo navštívíme-li balet, bude nám i tam zřejmě hrát k choreografii hudba z reproduktorů.
- Zahraniční tvorba pro tubu (Západní Evropa a USA)Lasák, Adam(Akademie múzických umění v Praze.Hudební a taneční fakulta, 2020)Datum obhajoby: 2020-06-25Skladby pro tubu jsou součástí hudební literatury od vynálezu nástroje po dnešní dny. Tuba je rovnocenný hudební nástroj ve srovnání s ostatními nejen dechovými hudebními nástroji a to jak v sólové hře, tak i v orchestru. Historie tuby obsahuje její vývoj nejen na evropském, kontinentu a britských ostrovech, ale i v USA. Hudební literatura pro tubu je obsáhlá nejen v oblasti vážné, ale i populární, lidové hudbě a jazzu.
- Způsob správného dýchání při hře na dechové nástrojeJíša, Radek(Akademie múzických umění v Praze. Hudební a taneční fakulta AMU, 2010)Datum obhajoby: 2010-09-07První kapitola stručně srovnává hru na žesťové, dřevěné dechové nástroje a zpěv a porovnává zdroj vibrací. Druhá kapitola se věnuje stavbě dýchacího systému, funkcemi orgánů a jejich použití při dýchání. Třetí kapitola pojednává o vlivech vzduchového tlaku, o vitální kapacitě a velikosti nádechu. Také poskytuje přehlednou tabulku vitální kapacity. Čtvrtá kapitola popisuje procesy, které potlačují dýchání a dává rady jak se těmto zlozvykům vyvarovat. Pátá kapitola pojednává o psychologii dýchání a především dává rady, které jsou důležité pro správné dýchání. Šestá kapitola popisuje dechové pomůcky a také způsoby jejich použití. V poslední sedmé kapitole naleznete dechová cvičení vhodná pro denní použití.